Back

محیط آماده

از کلاس درس مونته سوری به عنوان محیط آماده یاد می‌شود. این یک فضای آموزشی با ساختار معنادار است که در آن هر چیزی هدف و مکان دارد. مبلمان سبک و به اندازه کودک هستند، مواد آموزشی طوری طراحی شده‌اند که در دستان کودکان قرار بگیرند، و همه چیز به گونه ای طراحی شده است که باز و در دسترس باشد. محیط آماده، عشق به یادگیری را از طریق کنجکاوی، ثبات و آزادی انتخاب فعال می‌کند.

کلاس درس مونته سوری یک محیط آماده است

کلاس درس مونته سوری به عنوان محیط آماده شناخته می‌شود زیرا به طور هدفمند توسط یک مربی آموزش دیده مونته سوری برای ایجاد محیط آموزشی بهینه برای کودکان آماده شده است. خود کلاس درس خنثی، با پلان باز است و حس خاصی از نظم، زیبایی و هماهنگی دارد. هر چیزی هدف و مکانی دارد.

شگفتی یادگیری مونته سوری وقتی به وضوح مشهود است که کودکان را در حال تعامل با محیط آماده می بینید. شما معلمی را نمی بینید که درس مونته سوری را در جلوی کلاس درس هدایت می کند، یا همه دانش آموزان را به طور همزمان روی میزهای جداگانه می نشینند.

در عوض، کودکان را خواهید دید که آزادانه در کلاس درس حرکت می کنند، فعالیت های خود را انتخاب می کنند و به صورت فردی یا در گروه های کوچک کار می کنند. آنها ممکن است انتخاب کنند که روی یک میز یا روی زمین با یک تشک کوچک کار کنند تا به وضوح فضای کاری خود را مشخص کند.

به همین ترتیب، معلمی را نخواهید دید که روی بچه‌ها در حال تصحیح کارشان باشد. در عوض، معلمانی را خواهید دید که عقب می ایستند، به شدت دانش آموزان خود را مشاهده می کنند، و تنها در صورت نیاز برای کمک قدم می‌گذارند.

کودکان قادرند عمیقاً در یادگیری خود شرکت کنند، با سرعت خود پیشرفت کنند و نتایج یادگیری را از طریق تکرار و تمرین کشف کنند. یادگیری در محیط مونته سوری تا حد زیادی فعال، با سرعت فردی، اغلب خود تصحیح و کاملاً متناسب با نیازها و علایق هر کودک است.

ویژگی های محیط آماده چیست؟

  • ساختار و نظم
  • حوزه های برنامه درسی به وضوح تعریف شده است
  •  آزادی حرکت و انتخاب
  • مواد به ترتیب پیشرفت نمایش داده می شوند
  • آزادی حرکت و انتخاب
  • تاکید بر استقلال
  •  آزادی در محدوده
اسلایدرمنظومه شمسی

محیط آماده

آرام و ساختار یافته

محیط آماده، یک فضای آموزشی آرام و ساختار یافته است که در آن کودکان می دانند چه انتظاری دارند. قفسه های اختصاصی از مواد برای هر منطقه برنامه درسی ، فضای مشخص شده برای کار روی میز یا روی زمین، منطقه ای برای زمان صرف غذا، و بیضی که در آن بچه ها دور هم جمع می شوند وجود دارد. یک جریان ارگانیک برای حرکت، یادگیری و اکتشاف وجود دارد.

وسایل مناسب کودک

دکتر مونته سوری مشاهده کرد که کودکان در دنیایی به اندازه بزرگسالان احساس ناامیدی       می کنند. به همین دلیل است که او مبلمانی به اندازه کودک، قفسه‌های باز کم‌دسترس و مواد آموزشی طراحی کرد که به راحتی در دست کودک قرار می‌گیرد. همه چیز در محیط آماده به طور هدفمند طراحی شده است تا از استقلال و تسلط کودکان حمایت کند.

زیبایی

کلاس های درس مونته سوری تمیز، منظم و دارای پالت رنگی خنثی هستند. محیط تا حد زیادی از مواد طبیعی ساخته شده است، سازماندهی شده و با دقت و تفکر به زیبایی نمایش داده شده است. حداقل رنگ‌های زنده روی دیوار وجود دارد، هنر در یک فضای اختصاصی نمایش داده می‌شود و هیچ نقطه کانونی مرکزی وجود ندارد.

واقعی

رویکرد مونته سوری بر استفاده از اشیاء واقعی در کلاس درس تاکید دارد. این شامل استفاده از عکس های واقعی از حیوانات و اشیاء، بر خلاف کارتون، و استفاده از کاسه های سرامیکی و ظروف فلزی به جای جایگزین های پلاستیکی است. دلیل این امر ارائه تجربیات یادگیری واقعی برای کودکان است که اعتماد به نفس و شایستگی آنها را برای موقعیت های زندگی واقعی افزایش می دهد.

آزادی انتخاب

در محیط آماده، کودکان آزادی حرکت، آزادی انتخاب و آزادی زمان را تجربه می کنند. دانش‌آموزان می‌توانند علایق خود را دنبال کنند، تا زمانی که می‌خواهند با یک فعالیت کار کنند و هر کجا که دوست دارند کار کنند.

ثبات

کلاس درس مونته سوری یک محیط آموزشی پایدار است که به ندرت تغییر می کند. قفسه ها و اثاثیه به ندرت جابه جا می شوند تا بچه ها همیشه بدانند کجا آنها را پیدا کنند و به کجا تعلق دارند. این ثبات به کودکان در ایجاد احساس امنیت و آشنایی با محیط کمک می کند. مواد اصلی مونته سوری تغییر نمی‌کند. با این حال، فعالیت های جدید، به ویژه در زمینه زندگی عملی، اغلب برای انعکاس علایق کودکان معرفی می‌شوند.

دستور پیشرفت

ترتیب پیشرفت از چپ به راست

در محیط آماده شده، مواد مونته سوری بر اساس حوزه برنامه درسی خود گروه بندی می شوند و از چپ به راست به ترتیب پیشرفت، از ساده ترین به سخت ترین نمایش داده می شوند. این ساختار منطقی مسیر روشنی را برای یادگیری فراهم می‌کند.

هارمونی

در محیط آماده احساس آرامش و هماهنگی مشخصی وجود دارد. دانش آموزان با دقت حرکت می کنند، فضای کاری خود را مشخص می کنند و به کار یکدیگر احترام می گذارند. بچه ها به طور غریزی با هم کار می کنند تا یک جامعه کلاسی هماهنگ ایجاد کنند که برای یادگیری، تمرکز و اکتشاف ضروری است.

آزادی در محدوده

آزادی در محدوده به قوانین اساسی محیط آماده اشاره دارد. بچه ها تا زمانی که رفتارشان معقول و قابل قبول باشد، این آزادی را دارند که علایق خود را دنبال کنند، آزادانه حرکت کنند و کارشان را انتخاب کنند.

استقلال

محیط آماده برای کودکان مکانی امن برای کشف و توسعه استقلال خود فراهم می کند. استقلال کودکان از طریق ساختار محیط آماده، مواد مونته سوری، حوزه های برنامه درسی و نقش راهنمایی مربی حمایت می شود. کودکان به طور فعال تشویق می شوند که خودشان انجام دهند و فکر کنند.

مواد مونته سوری
error: