Back

آموزش مونته سوری چیست؟

مونته سوری یک روش آموزشی است که براساس سبک یادگیری، مرحله رشد و علایق  هر کودک شخصی سازی می شود. کودکان از طریق تجربه علمی، کاربرد در دنیای واقعی و حل مسئله به روش آموزشی مونته سوری، پایه های کامل تحصیلی و رفاهی را ایجاد می کنند

روش آموزش مونته سوری

مونته سوری یک روش آموزشی است که توسط دکتر ماریا مونته سوری ایجاد شده است. این در سرتاسر جهان است و بیش از 100 سال است که موفق بوده است. این دیدگاه گسترده ای از آموزش به عنوان کمک و آمادگی برای زندگی ارائه می دهد.

ماریا مونته سوری کار خود را به عنوان یک پزشک آغاز کرد. با این حال، از طریق کار با کودکان محروم، او از پزشکی به آموزش منتقل شد. او از آموزش خود به عنوان یک دانشمند برای مشاهده چگونگی یادگیری کودکان استفاده کرد و از آن برای ایجاد روشی بهتر برای آموزش کودکان با نتایج خیره کننده استفاده کرد.

در سال 1907، دکتر ماریا مونته سوری اولین  Casa Dei Bambini یا «خانه کودکان» خود را برای کودکان خردسالی که به سن کافی برای رفتن به مدرسه نرسیده بودند افتتاح کرد. در عرض یک سال پس از به کارگیری روش جدید آموزشی، بسیاری از دانش آموزان او قادر به خواندن، نوشتن و انجام ریاضیات پایه بودند. اخبار موفقیت او در سراسر اروپا پخش شد و روش مونته سوری، همانطور که شناخته شد، در سراسر جهان گسترش یافت.

چیزی که در مورد مونته سوری منحصر به فرد است، محیط آماده است که به کلاس درس مونته سوری نیز معروف است. این شبیه هر چیزی است که در یک مرکز مراقبت از کودکان استاندارد می بینید، زیرا مملو از مواد آموزشی است که نتایج یادگیری را به نیازها و علایق کودکان در مراحل خاصی از رشد آنها مرتبط می کند.

هر ماده یک نتیجه یادگیری خاص را آموزش می دهد که به تدریج دانش و مهارت های کودکان را می سازد. از طریق تکرار و تمرین، کودکان به پنج حوزه برنامه درسی مونته سوری ، که شامل:  زندگی عملی، حسی، ریاضیات، زبان و فرهنگ است، تسلط پیدا می کنند.

نقش مربی مونته سوری در این فضا این است که ببیند کودکان به چه چیزهایی جذب می شوند و آنها را با موادی آشنا کند که به آن علایق مرتبط است، بنابراین یادگیری همیشه هدفمندو جذاب است.

به همین دلیل مونته سوری کار می کند. تشخیص می‌دهد که کودکان به روش‌های مختلف و با سرعت‌های مختلف یاد می‌گیرند، و مونته سوری آنها را در جایی که هستند ملاقات می‌کند. محیط یادگیری را برای کودکان فراهم می کند که در آن احترام، استقلال و آزادی هدایت تجربیات یادگیری خود را داشته باشند. این منجر به سطوح بالایی از انگیزه برای یادگیری می شود و کودکانی که عاشق یادگیری هستند، به طور طبیعی خود را به کار می گیرند و به خوبی انجام می دهند.

  • ساختار و نظم
  • حوزه های برنامه درسی به وضوح تعریف شده است
  •  آزادی حرکت و انتخاب
  • مواد به ترتیب پیشرفت نمایش داده می شوند
  • آزادی حرکت و انتخاب
  • تاکید بر استقلال
  •  آزادی در محدوده
دستور پیشرفت

عناصر کلیدی آموزش مونته سوری

محیط آماده برای آموزش کودک

محیط آماده

کلاس درس مونته سوری یک فضای آموزشی با دقت آماده شده است که در آن همه چیز دارای هدف و مکان است. با زیبایی، نظم و دسترسی مشخص می شود. میزها، صندلی ها، مواد آموزشی و سینک های کلاس درس به اندازه کودک هستند. قفسه ها باز و در دسترس هستند تاعلاقه و اکتشاف را جلب کنند. همه چیز برای حمایت از استقلال کودکان طراحی شده است. در محیط آماده شده، مواد مونته سوری بر اساس حوزه برنامه درسی خود گروه بندی می شوند و از چپ به راست به ترتیب پیشرفت از ساده ترین به سخت ترین نمایش داده می شوند. این ساختار منطقی مسیر روشنی را برای یادگیری فراهم می کند.

مواد مونته سوری

مواد مونته سوری ابزار یادگیری عملی هستند که کودکان را برای کشف نتایج کلیدی یادگیری از طریق تکرار  تمرین راهنمایی می کنند. آنها یک مفهوم یا مهارت را جدا می کنند و با کنترل داخلی خطا طراحی شده اند. این به کودکان اجازه می‌دهد تا اشتباهات خود را شناسایی و اصلاح کنند. همانطور که کودکان در برنامه درسی پیشرفت می‌کنند ، مواد مونته سوری در پیچیدگی افزایش می‌یابد و فرصت هایی برای گسترش یادگیری فراهم می‌کند. کودکان از طریق تکرار و تمرین بر نتایج یادگیری مسلط می‌شوند.

مهارت های حرکتی ظریف
برنامه درسی مونته سوری

برنامه درسی مونته سوری​

برنامه درسی مونته سوری یک چارچوب یادگیری کودک محور است که جنبه‌های شناختی، فیزیکی، اجتماعی و عاطفی رشد کودک را در بر می‌گیرد. پنج حوزه کلیدی وجود دارد: زندگی عملی، حسی، زبان، ریاضیات و مطالعات فرهنگی. هر حوزه برنامه درسی شامل دنباله‌ای از مواد مونته سوری است که یک نتیجه یا مهارت یادگیری را جدا می‌کند. همانطور که کودکان در برنامه درسی پیشرفت می‌کنند، درک کاملی از هر حوزه درسی پیدا می‌کنند.

اصول مونته سوری

اصول راهنمای آموزش مونته سوری توسط دکتر ماریا مونته سوری برای ارائه چارچوبی برای بهترین حماست از کودکان در فرآیند یادگیری آنها ایجاد شد.  اصول مبتنی بر این باور است که کودکان به طور طبیعی باهوش هستند، می‌خواهند یادبگیرند و پتانسیل بسیار زیادی دارند.

مربی مونته سوری​

نقش مربی مونته سوری مشاهده، پیگیری و هدایت پیشرفت یادگیری هر کودک است. آنها علایق کودکان را مشاهده می کنند، آنه را به سمت فعالیت های متناسب با مرحله رشدشان هدایت  می کنند و فضای مثبتی برای یادگیری ایجاد می‌کنند. آنها درس های فردی را ارائه می‌دهند که مختصر و دقیق است و به کودکان اجازه می‌دهند تا به تنهایی و در زمان خود نتایج یادگیری را کشف کنند.

چرخه کاری مونته سوری

کودکان در یک دوره طولانی ” انتخاب آزاد” شرکت می‌کنند که آنها را قادر می‌سازد کار خود را انتخاب کنند و بدون وقفه با سرعت خود پیشرفت کنند. چرخه کاری مونته سوری دانش آموزان را تشویق می‌کند تا عمیقا با فعالیت های خود درگیر شوند، علایق خود را دنبال کنند و نیاز خود را به تکرار و تمرین برآورده کنند و نیاز خود را به تکرار و تمرین برآورده کنند تا بر نتایج و مهارت های یادگیری کلیدی تسلط یابند.

error: